REİKİ NEDİR ?

Güncelleme tarihi: 22 May 2021Reiki aslen çok eski çağlara dayanan, kadim zamanlara ait olduğu düşünülen,19.yüzyıl da M.S. 1800 yıllarının sonlarında tekrar ortaya çıkmış ve 20.yüzyılın başında Japonya'da iyice yayılmaya başlamış ve günümüzde tüm dünyaya yayılmıştır. Enerji aktarımı ile ruhsal ve bedensel şifa vermeye dayalı olan bir tekniktir. Rei "her yerde var olan", Ki "ruhsal yaşam enerjisi" anlamına gelmektedir. Batıya "Evrensel Yaşam Enerjisi" olarak tercüme edilmiştir. Ancak ezoterik olarak "yüce kaynağın bilincini taşıyan, ruhsal amaçla çalışan, yaşam gücü enerjisi" açıklaması daha kapsamlı bir tariftir. Reiki bir frekans, bir enerji ve "Ruhsal Şifa Tekniği" olmakla beraber, bu evrensel enerji, beden, ruh ve zihin bütünlüğünde şifa etkisini göstermektedir.

Reiki'nin temelini oluşturan evrensel enerji, Dr.Mikao Usui'ye Kurama Dağı'nda 21 günlüğüne inzivaya çekildiğinde gelmiştir. Usui, 1922'de bu enerjiyle işleyen şifa tekniklerini uygulamak üzere Tokyo'da bir klinik açmıştır. Usui bu şifa yöntemlerini uygulamakla kalmamış, birçok kişiye de öğretmiştir. Usui, 1923'te Tokyo'da meydana gelen Kanto depremi sırasında yardım çalışmaları yanında yeni klinikler kurmuş, ülkesinin diğer bölgelerine giderek Reiki sistemini tanıtmış ve uygulamıştır. Usui, Reiki şifa yöntemlerini uygulamak üzere kurduğu organizasyona "Usui Reiki Ryoho Gakkai" adını vermiş ve günümüzde halen çalışan bir organizasyon kurmuştur.


Usui'nin öğrencilerinden biri, Fizik Profesörü Chujiro Hayashi, 1938 yılında bu sistemi Hawaii'ye götürerek buradaki öğrencisi Hawayo Takata'yı öğretmenliğe inisiye etmiştir. Takata, Reiki'nin batıda yayılmasına neden olan kişidir. 1970'li yıllardan itibaren yirmi iki kişiyi öğretmen olarak yetiştirdikten sonra, 1980'de ölmüştür. Batıdaki Reiki pratisyenlerinin büyük çoğunluğu bu yirmi iki kişinin öğrencileridir ve hepsi Takata'ya, Hayashi'ye ve Usui'ye bağlanırlar.


Reiki Master'ları, yıllar içinde kendi sezgilerini ve algılarını kullanarak; şifa bulmak isteyenlerin ve ruhsal gelişimlerini sürdürürken Reiki ile çalışanların gereksinimlerine cevap veren yeni teknikler geliştirmişlerdir.
Usui Reiki Ryoho ekolünden gelen Usui Reiki Master, Bora Erbek ve Jale Erbek inisiye çalışmaları ile yeni öğrenciler yetiştirip, aynı zamanda ihtiyacı olan insanlara ve de hayvanlara şifa seansları uygulamaları ile hizmet vermektedirler.25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör