Pilates Nedir ?Joseph Pilates(1883-1967) Almanya'da doğdu. Astım, raşitizm ve romatizmal ateşten muzdarip bir çocuktu. Bu sebeple tüm yaşamında fiziksel gücünü arttırmaya çalıştı.

Babası tarafından jimnastik, vücud geliştirme, boks ve jiu-jitsu gibi dövüş sanatlarıyla

tanıştırıldı.14 yaşında iken anatomik çizelgeler için poz verecek kadar uygun ve sağlıklı bir fiziğe sahipti. Joseph Pilates, 'modern' yaşam tarzının getirdiği koşulların, kötü duruş ve verimsiz nefes almanın, sağlıksızlığın, kökeni olduğuna inanmaya başladı.

Tüm araştırma, çalışma ve deneyimlerinin sonunda bir dizi egzersiz ve eğitim tekniği geliştirdi. Yöntemlerini düzgün bir şekilde öğretmek için gerekli tüm ekipmanı, özellikleri ve

ayarlamaları tasarladı.

20.yüzyılın başlarında ortaya çıkan Pilates, kendi döneminin ilerisinde bir sistemdi ve 21. yüzyılın modern insanları tarafından büyük ilgi gördü ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı.

Pilates vücudun merkezini güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Pilates vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar ve faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz.

Pilates, rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Artık günümüzde Pilates , gerek geçirdiği kazalar ya da çeşitli omurga rahatsızlıkları nedeni ile fizik tedavi görmek zorunda kalan kişilere, bu tedavi sonrasında tamamlayıcı tedavi olarak özellikle fizyoterapistler tarafından önerilmektedir.

Şu an tüm dünya genelinde ortaya çıkmış pandemiyi yaşadığımız bu günlerde, insanlar maalesef ki evlerinde kalmak durumunda kaldı. Bu noktada Pilates Eğitmenleri harekete geçerek evde uygulanabilir şekilde dersleri online olarak vermeye başladılar ve gerçekten çok güzel sonuçlar alındı.

Sizlerde bu zorlu günlerin hem fiziksel, hem de mental etkilerini azaltmak ve kendinizi daha iyi hissetmek isterseniz, Pilates Eğitmenimiz Jale Erbek ile online derslerimizde, istersiniz grup ile isterseniz özel ders olarak katılabilirsiniz.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör