NLP Nedir? Ne İşe Yarar?

Güncelleme tarihi: 22 May 2021NLP; Neuro Linguistic Programming, Türkçe de; Zihin Dili, Beyin Dili, Sinir Dili Programlama anlamlarına gelmektedir.


NLP, 1976 yılında dil bilimci Prof. John Grinder ve Matematikçi, Gestalt Terapisi Uzmanı Dr.

Richard Bandler tarafından, yaşamımızda üzerinde düşünmeden otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini bilinçli hale getirme

ve geliştirme üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili Amerika'da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.


Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip, hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar.


NLP, beyin yapısının inceliklerini keşfederek, günlük yaşamımızda karşılaştığınız sorunların

çözümlerini ve çıkan bu problemlere karşı nasıl baş edeceğimizi bulmaya çalışır.


NLP teknikleri; Psikoloji, Sibernetik, Nöroloji, Filoloji gibi bilimlerin ışığında geliştirilip, terapi alanında kullanıldığı gibi, günümüzde Yönetim, Eğitim, Sağlık, Aile, Satış ve Spor gibi alanlarda da her geçen gün hızlıca yayılmakta ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.


NLP uygulayan kişiye NLP Practitioner yani NLP Uygulayıcısı denir. NLP ile, çekingen, tutsak, olumsuz ruh hallerinden kurtulup, hızlıca, saniyeler içerisinde özgüvenli, enerji dolu, olumlu ruh hallerine geçiş yapmayı ve yaşam kalitenizi arttırmayı sağlayabilirsiniz.


NLP, beyninizin yapısına uygun ve verimli bir şekilde çalıştırılabilir. Rahatsızlık duyduğunuz alışkanlıklarınızdan, huy ve davranışlarınızdan ,fobilerinizden, korkularınızdan kurtulabilir, farkındalık düzeyinizi geliştirebilirsiniz.


NLP ile insanlar yaşamlarındaki her alanda istedikleri değişimi gerçekleştirebilirler. Bunun nedeni, kullanılan teknikler ve uygulamalar, zihnimizin %98'lik kısmı olan bilinçdışı zihnimizle(bilinçaltı) çalışmasıdır.


Nlp Practitioner Bora ERBEK

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör